تبلیغات
مطلب نوین - اگر در غدیر خم چندین هزار نفر حضور داشتند ، چرا بعد رسول خدا (ص) با ابوبكر بیعت كردند ؟
نویسنده :پندار
تاریخ:سه شنبه 17 آبان 1390-01:15 ق.ظ
نوع مطلب : عمومی 
اگر در غدیر خم چندین هزار نفر حضور داشتند ، چرا بعد رسول خدا (ص) با ابوبكر بیعت كردند ؟

توضیح سؤال :

اگر به قول شیعه در غدیر خم چندین هزار نفر حضور داشتند ، چرا بعد رسول خدا (ص) با ابوبكر بیعت كردند ؟

آیا همه این افراد ، سخنان رسول خدا را آن‌هم بعد از  چند روز فراموش كردند ؟

پاسخ :

اگر در غدیر خم چندین هزار نفر حضور داشتند ، چرا بعد رسول خدا (ص) با ابوبكر بیعت كردند ؟ 

توضیح سؤال :

اگر به قول شیعه در غدیر خم چندین هزار نفر حضور داشتند ، چرا بعد رسول خدا (ص) با ابوبكر بیعت كردند ؟

آیا همه این افراد ، سخنان رسول خدا را آن‌هم بعد از  چند روز فراموش كردند ؟

پاسخ :

 هیچ یك از كسانی كه در واقعه غدیر خم حضور داشتند ، سخنان رسول خدا را فراموش نكرده بودند ؛ بلكه برخی به خاطر ترس از جان و مال و برخی دیگر به خاطر حبّ دنیا و ریاست ، و یا به خاطر بغض و كینه‌ای كه از امیر المؤمنین علیه السلام در سینه داشتند ، خود را به فراموشی زدند ؛ چنانچه غزالی ، عالم مشهور اهل سنت در باره پیمان شكنی عمر بن خطاب می‌گوید :

من خطبته فی یوم غدیرحم باتفاق الجمیع وهو یقول: « من كنت مولاه فعلی مولاه » فقال عمر بخ بخ یا أبا الحسن لقد أصبحت مولای ومولى كل مولى فهذا تسلیم ورضى وتحكیم ثم بعد هذا غلب الهوى تحب الریاسة وحمل عمود الخلافة وعقود النبوة وخفقان الهوى فی قعقعة الرایات واشتباك ازدحام الخیول وفتح الأمصار وسقاهم كأس الهوى فعادوا إلى الخلاف الأول: فنبذوه وراء ظهورهم واشتروا به ثمناً قلیلا.

سر العالمین وكشف ما فی الدارین ، ابوحامد غزالی ، ج1 ، ص4 ، باب فی ترتیب الخلافة والمملكة

این كتاب را در این سایت نیز می‌توانید پیدا كنید :

http://www.alwarraq.com

از خطبه‌های رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم) خطبه آن حضرت به اتفاق همه مسلمانان در روز عید غدیر خم است كه در آن فرمود : هر كس من مولا و سرپرست او هستم ، علی مولا و سرپرست او است . عمر پس از این فرمایش رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) به علی (علیه السلام) این گونه تبریك گفت :

«افتخار ، افتخار ای ابوالحسن ، تو اكنون مولا و رهبر من و هر مولای دیگری هستی .»

این سخن عمر حكایت از تسلیم او در برابر فرمان پیامبر و امامت و رهبری علی (علیه السلام) و  نشانه رضایتش از انتخاب علی (علیه السلام) به رهبری امت دارد ؛ اما پس از گذشت آن روز‌ها ، عمر تحت تأثیر هوای نفس و علاقه به ریاست و رهبری خودش قرار گرفت و استوانه خلافت را از مكان اصلی تغییر داد و با لشكر كشی‌ها ، برافراشتن پرچم‌ها و گشودن سرزمین‌های دیگر ،  راه امت را به اختلاف و بازگشت به دوران جاهلی هموار كرد و [مصداق این آیه قرآن شد :]

پس، آن [عهد] را پشتِ سرِ خود انداختند و در برابر آن ، بهایى ناچیز به دست آوردند، و چه بد معامله‏اى كردند.

البته ذهبی ، یكی دیگر از بزرگان اهل سنت ، همین مطلب را از غزالی نقل كرده‌ ؛ اما مثل همیشه دستان امانت‌دارش تغییراتی را به نفع عمر بن الخطاب اعمال كرده است .

رك : سیر أعلام النبلاء، ج 19، ص 328 ، ترجمه ابوحامد غزالی .

ضمن این كه بسیاری از مسلمانان ؛ همانند فاطمه زهرا ، سعد بن عباده و ... تا آخر عمر و برخی دیگر تا ماهها بعد با ابوبكر بیعت نكردند ؛ ولی بعد از آن كه ابوبكر به قدرت كامل رسید ، با زور شمشیر و سرنیزه مخالفین را مجبور به بیعت كردند .

چنانچه محمد بن اسماعیل بخاری در صحیح ترین كتاب اهل سنت بعد از قرآن در باره عدم بیعت حضرت زهرا سلام الله علیها و ناراحتی آن حضرت از دست ابوبكر می‌نویسد :

فَغَضِبَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ رَسُولِ اللَّهِ - صلى الله علیه وسلم - فَهَجَرَتْ أَبَا بَكْرٍ ، فَلَمْ تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حَتَّى تُوُفِّیَت .

صحیح البخارى ، ج4 ، ص42، ح 2862.

فاطمه دختر رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) از دست ابوبكر ناراحت شد ، و تا زمانی كه از دنیا نرفته بود ، از دست او ناراحت بود .

و نیز در باره تخلف بسیاری دیگر از صحابه می‌نویسد :

حِینَ تَوَفَّى اللَّهُ نَبِیَّهُ - صلى الله علیه وسلم - إِلاَّ أَنَّ الأَنْصَارَ خَالَفُونَا وَاجْتَمَعُوا بِأَسْرِهِمْ فِى سَقِیفَةِ بَنِى سَاعِدَةَ ، وَخَالَفَ عَنَّا عَلِىٌّ وَالزُّبَیْرُ وَمَنْ مَعَهُمَا .

صحیح بخاری ، ج8 ، ص 26 ، كتاب المحاربین .

زمانی كه رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) از دنیا رفت ، تمامی انصار با مخالفت كردند و در سقیفه بنی ساعده جمع شدند ، و نیز علی (علیه السلام) و زبیر و كسانی كه همراه آن‌ها بودند ، با ما مخالفت كردند .

برای اطلاع بیشتر در این باره به این آدرس مراجعه بفرمایید :

http://valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=salam&id=7

 

---------------------------------------------------------
برای این همه پاسخ را در ادامه مطلب قرار دادم  که اگر پاسخ خلاصه می شد شاید ذهنیت خاصی شکل میگرفت یا آنطور که باید و شاید در ذهن نمی ماند . وگرنه ما به خواننده احترام می گذاریم :)