تبلیغات
مطلب نوین - هش چیست؟
نویسنده :نیمچه مهندس
تاریخ:یکشنبه 11 شهریور 1386-12:09 ب.ظ
نوع مطلب : کامپیوتر 
هش چیست؟

یکی از  مهمترین مسائل مهندسی کامپیوتر کم کردن سرعت دسترسی و پیدا کردن اعضای یک آرایه می باشد. hash یک آرایه بزرگ (چند برابر اندازه اصلی آرایه ) را مقدار دهی می کند. به تابعی که یک عضو را دریافت کرده و شماره ای در این آرایه به آن تخصیص دهد تابع درهم سازی یا hash اطلاق می شود. بوسیله در هم سازی می توان سرعت دسترسی در جستجو را بصورت فوق العاده ای بالا برد که اصلی ترین استفاده از hash می باشد.

 برای مثال یک نوشته(کد اسکی یا یونیکد آن  را دو حرف اول و أخرش را با هم جمع کرده و در حرف وسط ضرب می کنند و ? رقم وسط نتیجه را استخراج کرده و به صورت کلید استفاده می کنند. برای پیدا کردن هم به جای اینکه این نوشته با تمام نوشته ها مقایسه شود دوباره درهم سازی شده و با یک بار به آن دسترسی پیدا می کنیم.

در رمز نگاری نیز رمز را با الگوریتم خاصی درهم سازی کرده و از وسط آن چند رقم را استخراج کرده و در کلید قرار می دهند. شما اگر کلید و حتی الگوریتم درهم سازی را نیز داشته باشید نمی توانید خود کلمه عبور را پیدا کنید. مانند رمز ویندوز XP که برنامه های رمز گشا فقط می توانند آن را از بین ببرند و آن را پیدا نمی کنند.

اما همیشه برای هر قفلی کلیدی وجود دارد. شما آن راپیدا کنید.

منبع:خودمSmiley